25–26 вересня 2019 року в місті Харкові відбувся перший Східний форум з питань інклюзії для посилення соціальної єдності, культури миру та справедливості. Захід організований у межах Програми розвитку ООН з відновлення і розбудови миру.

Співорганізаторами форуму виступили:

•Харківська міська рада;

•Департаменти соціального захисту населення Донецької та Луганської ОДА;

•Державна реабілітаційна установа «Центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю «Донбас»;

•Луганська обласна асоціація організацій осіб з інвалідністю;

•Донецька обласна організація інвалідів ВОІ СОІУ.

У заході взяли участь представники соціальної сфери з Донецької, Луганської та Одеської областей. У складі делегації з Луганської області освіту представляли працівники Луганського ОІППО: завідувач обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти Ольга Коган і методист кафедри педагогіки та психології Наталія Чумак.

Мета форуму: привернути увагу громадськості до потреб осіб з інвалідністю, які живуть на сході України, сформувати толерантне ставлення до такої категорії людей, обмінятись досвідом задля того, щоб спільними зусиллями прискорити позитивні зміни в Донецькій і Луганській областях. Під час особистого спілкування та онлайн до обговорення долучилось понад тисячу людей, експерти, зокрема харків’яни, поділились власним досвідом, учасники знайшли цікаві проєкти, які зможуть реалізувати у своїх містах.

У межах форуму представники Луганського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти відвідали чотири заклади з багатьох, які поширюють інклюзивні підходи в різних сферах життєдіяльності:

•Перша локація: відділення паліативної допомоги (дитячий хоспіс) міської дитячої клінічної лікарні № 5;

•Друга локація: ГО «Харківський центр реабілітації молодих осіб з інвалідністю та членів їх сімей «Право вибору»;

•Третя локація: Центр раннього втручання БФ «Інститут раннього втручання»;

•Четверта локація: Харківська ЗОШ І–ІІІ ступенів № 124 з інклюзивним навчанням.

Представники громадськості й органів влади зі сходу відвідали також міські територіальні центри, «Соціальний готель», соціальний центр «Сім’я».

Учасники форуму обговорили надзвичайно важливі питання, а саме: інноваційний розвиток соціальної сфери, інклюзивні техніки роботи з дітьми в реабілітаційних установах і закладах освіти, соціальна єдність влади та громадськості, як стати інклюзивними радниками й захисниками прав людей з інвалідністю, діалог поколінь.

У межах заходу працювала виставка «Інклюзія у всіх сферах життя. Інклюзивні інноваційні технології та їх упровадження в сучасне життя», на якій були представлені творчі роботи осіб з інвалідністю, зокрема дітей з особливими освітніми потребами з Краматорська, Сєвєродонецька й Харкова. Феєричним завершенням форуму став концерт акторів театру жестів, учасників хору незрячих, центрів активного довголіття. Діти та молодь, що мають порушення слуху, виконували пісні мовою жестів.

Харків має цікавий досвід, який слід поширити в інші регіони України, адже наша спільна мрія – створити інклюзивне суспільство не лише на словах, а й на практиці.

Більше фото за посиланням https://drive.google.com/drive/folders.