З 9 по 13 жовтня 2017 року в рамках проекту «Допомога у сфері освіти регіонам Східної України, постраждалим від конфлікту: «На шляху до змін» група вчителів загальноосвітніх навчальних закладів Луганської області здійснила візит до Литви.
Учасниками проекту за результатами відбору анкет претендентів стали керівники та вчителі Гірської багатопрофільної гімназії Попаснянської районної ради, КЗ «Лисичанська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 12 Лисичанської міської ради», Рубіжанської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 2 Рубіжанської міської ради», Чмирівського НВК «Школа І ступеня - гімназія» Чмирівської сільської ради Старобільського району.
Візит групи освітян начальних закладів Луганщини був заключним етапом утілення проекту, спрямованого на знайомство з Литвою, її освітньою системою, Концепцією «Хороша школа», яка впроваджується в закладах Литви з 2015 року.
Програма перебування вчителів у Литві була насиченою. Вражаючої була екскурсія Сеймом, під час якої українська делегація побачила в стінах литовського Парламенту велику кількість школярів та студентської молоді, які були активними учасниками засідання дитячого парламенту, а студенти брали участь у проекті «Один день з парламентарієм». Перебування в Сеймі передбачало зустріч з парламентарем Гінтаресом Степонавичусом, колишнім Міністром освіти Литви. Під час діалогу були обговорені питання спільних і відмінних рис освітніх систем Литви та України, а також процесу їх реформування. Не менше емоцій викликала зустріч у МЗС Литви з віце-міністром Дарюсом Скусявічусом, який цікавився враженнями від візиту до Литви, а також поглядами членів делегації на актуальність та спрямованість реформування системи освіти України.
Надзвичайно корисною для освітян була навчальна частина програми перебування в Литві, це семінари за темами: «Зміни у сфері освіти в контексті глобальних і європейських аспектів», «Активні методи навчання. Підвищення мотивації учнів», «Розвиток креативності та критичного мислення», «Сучасна школа: що треба знати вчителям та керівникам шкіл. Сучасне покоління дітей», «Компетенції та навики ХХІ століття», «Розвиток соціальних, емоціональних компетенцій», «Роль школи та вчителя в здійсненні учнівських ініціатив». Завдяки майстерності тренерів Валдаса, Йоланти, Далі, Ренати, Алми вчителі побували в ролі своїх учнів, на собі випробували ефективність активних методик навчання, які спонукали замислитись над пріоритетними життєвими цінностями.
Багато нового освітяни Луганщини почерпнули із зустрічі з представницями Литовської національної агенції оцінювання шкіл. Дізнались про те, що в основі оцінки литовського навчального закладу головним критерієм є не стільки результативність навчання, скільки те, чи є дитина щасливою в цій школі, чи є комфортними умови її розвитку, чи набуває дитина життєвого досвіду та необхідних ключових компетенцій для свого розвитку. Велику роль відіграють результати самооцінки діяльності школи, учителя та кожного учня.
Яскраві враження в делегації залишились після відвідування двох навчальних закладів: сільської школи базової освіти «Išlaužo» Пренайського району та столичної прогімназії «Ąžuolyno». Кожна школа цікава по-своєму та має свої особливості. У сільській школі існує один день на тиждень у всіх класах (крім першого) самостійної роботи, коли учні отримують підсумкові завдання з кожного предмету та цілий день їх виконують, мають змогу консультування з учителями, користування довідковою літературою.
Наприкінці кожного триместру кожен учень має змогу за окремим графіком спілкуватись з учителями та директоркою для корекції результатів своїх досягнень.
Вразив високий рівень організації учнівського самоврядування. Складання річного плану роботи школи неможливе без участі учнів та їх батьків. Планування роботи школи дуже відповідальний та серйозний процес, який може тривати більше однієї доби, тоді всі учасники планування залишаються в школі на ніч. Вільнюська прогімназія є дуже затребуваним навчальним закладом і на сьогодні нараховує 1001 учня. Велика увага в цьому закладі приділяється аналітичній роботі за всіма напрямками навчальної діяльності та результативності досягнень кожного учня.
Об’єднує відвідані навчальні заклади висока оснащеність сучасними технічними засобами, повне охоплення приміщень шкіл Інтернетом, що дозволило закладам Литви перейти до ведення електронних журналів та щоденників, з яких учні та їх батьки мають змогу дізнатися тільки про свої отримані оцінки, прочитати рекомендації щодо навчання та дізнатись про домашнє завдання. Відчувається великий рівень індивідуалізації навчання. Шкільні коридори та класні кімнати не містять нічого, крім дитячих робіт, виробів та змінної інформації, що стосується сьогодення в роботі закладу. Школи працюють над втілення шведської програми з попередження булінгу в школі, інструкції з вірної поведінки у випадках булінгу отримують всі учасники навчально-виховного процесу школи: адміністрація, учителі, учні й навіть технічний персонал, що дозволило звести майже нанівець випадки знущань над учнями. Також у школах приділяється велика увага неформальній освіті, вихованню культури учнів.
Делегація вчителів Луганщини надзвичайно вдячна Центру дітей та молоді Литви, м. Вільнюса та Луганському ОІППО за надану можливість участі в міжнародному проекті, за отримані знання та досвід, який буде впроваджений у навчальних закладах, розповсюджений в освітньому середовищі регіону. Проект «На шляху до змін» став поштовхом до конкретних кроків до впровадження концепції «Нової української школи».