22 лютого 2018 року на базі спеціалізованої середньої школи № 17 І–ІІІ ступенів з поглибленим вивченням іноземних мов м. Сєвєродонецька Луганської області відбувся семінар-тренінг «Розвиток громадянських компетентностей у шкільній природничій освіті» в рамках швейцарсько-українського проекту «Розвиток громадянських компетентностей в Україні – DOCCU». З учителями природничих дисциплін працювали завідувач кафедри природничо-наукових дисциплін та методики їх викладання Луганського ОІППО, кандидат педагогічних наук Олена Буряк; старший викладач кафедри природничо-наукових дисциплін та методики їх викладання Луганського ОІППО, кандидат педагогічних наук Ольга Кечик; методист кафедри природничо-наукових дисциплін та методики їх викладання Луганського ОІППО Надія Лисенко.

Під час семінару були висвітлені інноваційні прийоми, методи та технології навчання демократії та прав людини на уроках природничого циклу відповідно до реалізації наскрізної змістової лінії «Громадянська відповідальність» в умовах розбудови Нової української школи. Реалізація наскрізної змістової лінії «громадянська відповідальність» вимагає змін у традиційних методах роботи з учнями. Такий інноваційний підхід базується на інтеграції завдань виховання свідомого та активного громадянина в навчальні цілі кожного предмета. Це своєю чергою вимагає спільних зусиль усіх учителів, які беруть участь у навчально-виховному процесі, тісної міжпредметної взаємодії під час реалізації змісту навчання, а також змін в організації діяльності всієї школи як інституції. На передній план виходить готовність учителя реалізовувати своє право на академічну автономію в поєднанні зі зміцненням автономії школи, актуалізує потребу в допоміжних методичних матеріалах.

Під час семінару були розкриті основні питання освіти для демократичного громадянства та освіти з прав людини, базові принципи ОДГ/ОПЛ: навчання «про», «через», «для» демократії в контексті реформи системи освіти в Україні на засадах Нової української школи. Особливо цікавою була практична складова навчання, де використовувались різноманітні вправи та техніки, інноваційні форми та методи роботи щодо формування громадянських компетентностей у шкільній природничій освіті (вправи «Абетка знайомств», «Мілан робить вибір», «Швидкий консенсус», «Перегони на повітряних кулях», «Змініть свої окуляри» тощо). Вправи заходу були розроблені як приклади інтерактивної діяльності, яка допомагає освоїти зміст конкретних предметів і водночас розвивати компоненти громадянської та соціальної компетентностей. Учасникам проекту було презентовано посібники Ради Європи з серії публікацій ОДГ/ОПЛ та web-платформу швейцарсько-українського проекту «Розвиток громадянських компетентностей в Україні – DOCCU».

На заході панувала доброзичлива та комфортна атмосфера завдяки інтерактивним та рухливим вправам, вправам-криголамам. Коментарі учасників семінару свідчать про готовність освітян до змін в освіті.

Висловлюємо подяку завідувачу КУ «Сєвєродонецький методичний центр» Лілії Князєвій за плідну співпрацю!