17–19 грудня в м. Харкові відбулася VІ Робоча нарада з питань апробації та впровадження курсу «Культура добросусідства» у закладах освіти України. Очолювала делегацію з Луганщини Ольга Касьянова, регіональний координатор курсу «Культура добросусідства».
Роботу щодо впровадження курсу в закладах дошкільної освіти представили: Наталія Чумак, методист кафедри педагогіки та психології Луганського ОІППО; Оксана Саприкіна, вихователь-методист Лисичанського закладу дошкільної освіти (ясла-садок) № 3 «Дюймовочка»; Лідія Погоріла, вихователь КЗДО № 2 «Веселка» Сватівської міської ради; Оксана Антіпова, вихователь Комунального заклад «Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) № 1 комбінованого типу Попаснянської районної ради Луганської області».
Оксана Антіпова репрезентувала авторський посібник «Моя Луганщина» та лепбук «Подорож Луганщиною» для дітей старшого дошкільного віку з використанням елементів майстер-класу «Граючи навчаємо» в межах інтегрованого курсу «Культура добросусідства»».
Лідія Погоріла ознайомила присутніх з досвідом роботи педколектива КЗДО № 2 «Веселка» Сватівської міської ради щодо впровадження курсу «Культура добросусідства» в освітньовиховний процес. Під час доповіді учасники наради мали змогу ознайомитись з формами методичної роботи з педагогами в питаннях формування толерантності в дошкільнят; з новітніми підходами роботи з батьками із зазначеної теми; розглянути систему роботи з дітьми під загальною назвою «Ми різні, але ми разом». Зацікавив присутніх досвід ознайомлення дітей старшого дошкільного віку з Японією. Репрезентація досвіду супроводжувалась слайд-фільмами, які демонстрували практичне застосування зазначених форм і методів роботи щодо впровадження курсу «Культура добросусідства».
Оксана Саприкіна представила досвід роботи ЗДО за програмою курсу «Культура добросусідства», продемонструвавши фрагменти ранкової зустрічі «Зимові цікавинки нашого краю».
Вітаючись з учасниками педагог використала привітання мовою «Сусідів» (грузинською «гамарджоба», ромською «лаче дивес»). Вона репрезентувала дидактичний посібник «Зимове коло»; провела малорухливу гру «Чарівні класики», використовуючи коректурну таблицю «Зимові свята», у яку входили малюнки з традиціями святкування, символи Нового року та Різдва. Підсумовуючи свій виступ вона наголосила, що такі вправи переконують дітей у тому, що участь кожного з них у спільній роботі має велике значення. Вони навчаються слухати співрозмовника, виховують любов до природи й традицій рідного краю, навчаються поважати традиції інших національностей.
Досвід педагогів Луганщини щодо апробації курсу «Культура добросусідства» репрезентували: Яна Чернишова, методист кафедри педагогіки та психології Луганського ОІППО, Олена Сиухіна, старший учитель, керівник методичного об’єднання вчителів початкової школи КЗ «Навчально-виховний комплекс школа І–ІІ ступенів – ліцей «Гарант» Лисичанської міської ради Луганської області, та Олена Слєпцова, учитель початкових класів закладу загальної середньої освіти № 16 міста Сєвєродонецька.
Яна Чернишова організувала майстер-клас у форматі «Міжкультурного кафе» (репрезентація). Серед методичних «родзинок» відвідувачі кафе побачили вправу «Жива бібліотека» з теми курсу «Запрошуємо друзів на свято свого народу», за допомогою якої розширили свої знання щодо традицій приготування національних страв ромів, сербів, болгар та поляків, а також познайомились з ігровими технологіями на платформах LearningApps та Plickers.
Апробація нового модуля з розвитку економічної компетентності й підприємливості, а саме тематичний день у НУШ за програмою «КД»: «Секрети гривні. Кишенькові історії» розкрила Олена Сиухіна. Учасникам тренінгу були представлені вправи з цеглинками Lego, практичні заняття на дослідження елементів захисту банкнот та багато різноманітних вправ для проведення тематичних днів у НУШ з використанням тем «КД».
Олена Слєпцова репрезентувала досвід роботи з формування екологічної компетентності в курсі «КД». Тренінгові вправи «Подарунки від природи», «Друге життя непотрібним предметам» викликали інтерес всіх присутніх. Гарним підсумком репрезентації стали відеоматеріали, які призначені для використання на уроках циклу «Ресурси і невидимі скарби навколо тебе».
Протягом двох днів педагоги ділились практикою запровадження «дипломатичних» стосунків і міжрегіональної співпраці за проектом «Діти єднають країну». Між учнями нашого регіону та дітьми Львівщини (учитель – Олена Іванова) і Херсонщини (учитель – Ірина Грек) уже другий рік триває дружба. Учні обмінюються подарунками до свят, надсилають листи, запрошують в гості. Словом, учаться жити у доброму сусідстві.