10–12 лютого 2022 року відбулась IХ Всеукраїнська робоча нарада з питань апробації та впровадження курсу «Культура добросусідства». Захід проводився в онлайн-форматі Інформаційно-дослідницьким центром «Інтеграція та розвиток» у співпраці з Міністерством освіти і науки України в межах проєкту «Пілотування викладання предмета “Культура добросусідства” в Новій українській школі та забезпечення сталості його впровадження». Проєкт реалізовується за підтримки Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та впроваджується Расt в Україні. Загальна кількість учасників робочої наради – понад 120 осіб з різних регіонів України.

З вітальним словом до учасників звернулась Раїса Євтушенко, головний спеціаліст відділу змісту освіти, мовної політики та освіти національних меншин Директорату шкільної освіти МОН України. Вона зачитала звернення Сергія Шкарлета, Міністра освіти і науки України, до учасників наради; у зверненні наголошувалось на важливості впровадження реалізації компетентнісного, діяльнісного та інтегрованого підходів в освітній процес. «Саме такі підходи покладено в основу курсу “Культура добросусідства”, курсу, який уже більш ніж 15 років є дієвим інструментом виховання дітей та юнацтва, сприяє розвитку критичного мислення, базується на загальнолюдських, моральних, етичних, соціально-політичних цінностях народу України. Сподіваємось, що викладання курсу буде й надалі  виховувати свідомих громадян сучасної демократичної європейської країни!», – наголосив Сергій Шкарлет і побажав усім плідної роботи та натхнення.

Маргарита Араджионі, Голова Правління ГО Інформаційно-дослідний центр «Інтеграція та розвиток», кандидат історичних наук, керівниця проєкту, ознайомила присутніх з результатами апробації та впровадження курсу у 2021 році й стратегічними планами на 2022 рік.

Було продемонстровано проморолик курсу «Культура добросусідства», методичні посібники, освітні та модельні програми, підручник для учнів 5 класу.

У заході активну участь узяли представники Луганщини:

Ольга Касьяновазаступник директора ЛОІППО, кандидат педагогічних наук, доцент; Ольга Кечик, завідувач кафедри педагогіки та психології ЛОІППО, кандидат педагогічних наук; Яна Чернишова, Інна Шахно й Катерина Андреєва, методисти кафедри педагогіки та психології ЛОІППО; педагогічні працівники закладів дошкільної та загальної середньої освіти.

  • 10 лютого Яна Чернишова та Інна Шахно провели майстер-клас щодо викладання в онлайн-форматі тем курсу, пов’язаних з традиційною і сучасною культурою.
  • 11 лютого Ольга Касьянова провела круглий стіл, де обговорювались можливості ЗППО щодо підготовки педагогів, які працюють в 5–6 класах, до масового впровадження «Культури добросусідства».

Протягом трьох днів під час секційних засідань педагоги Луганщини репрезентували досвід роботи за курсом «Культура добросусідства», провели майстер-класи, поділились методичними доробками:

  • Наталія Щербак, вихователь КЗДО № 2 «Веселка» Сватівської міської ради, ознайомила з проєктною діяльністю для реалізації завдань курсу «Культура добросусідства»;
  • Каріна Ілларіоноваучитель Попаснянського ліцею № 25 Попаснянської міської територіальної громади Сєвєродонецького району Луганської області,репрезентувала досвід пілотування модельної програми «Культура добросусідства» в 5 класі;
  • Яна Чернишова,методист кафедри педагогіки та психології ЛОІППО, спільно з авторами модельних програм ««Культура добросусідства: я досліджую світ» для початкової школи ознайомила з освітніми програмами навчального предмета;
  • Вікторія Запара, вихователь КЗДО № 2 «Веселка» Сватівської міської ради,провела майстер-клас за темою «Ми – діти планети Земля»;
  • Катерина Каліта, Оксана Саприкіна, вихователі ЗДО № 3 м. Лисичанська, поділились досвідом проведення фестивалю «Місток дружби».

Під час рефлексії учасники робочої наради зазначили високий рівень організації заходу, професійність спікерів, змістовність виступів та подякували команді  Інформаційно-дослідницького центру «Інтеграція та розвиток» за доброзичливу атмосферу.

Сподіваємось на подальшу співпрацю та розширення кордонів курсу «Культура добросусідства», який справді єднає Україну!