21 грудня в Луганському ОІППО відбувся науково-практичний онлайн-семінар на тему «Організація роботи з обдарованими дітьми. Підготовка до олімпіад та конкурсів різних рівнів із біології та екології» для вчителів біології та керівників методичних об'єднань учителів біології. Метою цього заходу стало обговорення актуальних питань підготовки учнів до участі у Всеукраїнській олімпіаді з біології різних рівнів. На семінарі виступали методист кафедри педагогіки і психології ЛОІППО, учителі біології та екології вищої кваліфікаційної категорії, які активно працюють з обдарованими дітьми та мають значні успіхи у підготовці переможців олімпіади з біології.

 

Оксана Рачок, методист кафедри педагогіки та психології ЛОІППО, розкрила сутність поняття «обдарованість» і наголосила, що одним з найбільш дискусійних питань, які стосуються цієї проблеми, є частота проявлення дитячої обдарованості та відмінність навченості від обдарованості. Вона охарактеризувала найбільш яскраві риси обдарованих учнів (наявність специфічної та індивідуальної стратегії діяльності; висока структурованість знань; особливий тип навченості; підвищена чутливість; яскраво виражений інтерес до певної сфери діяльності; надання переваги нестандартним завданням; висока критичність) та розповіла про види обдарованості.

Подивитися виступ Оксани Рачок.

Тетяна Середа, учитель біології вищої кваліфікаційної категорії Рубіжанського ліцею, розповіла про методи мотивації та стимулювання активної інтелектуально-пізнавальної діяльності учнів. Вона наголосила, що дуже важливим є бажання самого вчителя займатися дослідницькою діяльністю та самоосвітою, брати участь у професійних змаганнях, бути фанатом свого предмета. Вона наголосила, що вчитель повинен не просто надихати й підтримувати учня, а створити позитивну мотиваційну стратегію учня, систему роботи з підготовки до інтелектуальних змагань. Учитель охарактеризувала основні методи мотивації та підкреслила, що педагог повинен співпрацювати з батьками у цьому напрямку.

Подивитися виступ Тетяни Середи.

Лілія Коваленко, учитель біології вищої кваліфікаційної категорії Кремінської ЗОШ І-ІІІ ст. № 1, окреслила коло проблемних питань щодо формування практичних навичок учнів. Вона розповіла про практичні навички, якими повинен володіти учасник олімпіади з біології, та зауважила, що вони є передумовою успішного виконання завдань практичного туру олімпіади. Учитель поділилася досвідом підготовки учнів з теми «Еволюція скелета хребетних».  

Подивитися виступ Лілії Коваленко.

Людмила Коломієць, учитель біології вищої кваліфікаційної категорії Старобільської ЗОШ ІІ-ІІІ ст., представила систему роботи щодо підготовки учнів до створення та захисту екологічних проектів на Всеукраїнській учнівській олімпіаді з екології. Учитель описала кожен етап роботи над проектом, надала поради щодо підбору теми й методів досліджень. Вона акцентувала увагу на особливостях створення постера і підготовці учасників олімпіади до його публічного захисту.

Подивитися виступ Людмили Коломієць.

Інна Авраменко, учитель біології вищої кваліфікаційної категорії Біловодської гімназії, представила педагогічний досвід щодо підготовки учнів до теоретичного туру олімпіади з біології.