Цілі: повторити, узагальнити й сис­тематизувати знання про основ­ні класи неорганічних сполук, про їх склад, назви, класифіка­цію, фізичні властивості; підго­тувати учнів до тематичного оці­нювання з теми «Основні класи неорганічних сполук», закріпити вміння складати формули речо­вин за їх назвами й давати назви речовин за їх формулами; розпо­діляти сполуки по класах.

Форма проведення:  гра «Гонка за лі­дером».

Тип уроку: узагальнення та система­тизація знань.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний етап.

Урок проводиться у вигляді естафе­ти. На попередньому уроці вчитель об'єднує учнів у дві команди й обирає журі. Оголошується план змагань.

ІІ. Повторення й закріплення знань.

1. Конкурс «Дартс».

Хто влучніше дасть визначення тер­мінів.

І команда: оксид, гідроксид.

II команда: основа, сіль.

2. Конкурс «Хімічне печиво».

Скласти формули речовин і дати їм назви.

І команда 

  Кислотний залишок

 


Метал        

Сl-

ОН-

SO2-

PO4 3 -

А13+

 

 

 

 

Mg2+

 

 

 

 

Na+

 

 

 

 

 ІІ  команда 

  Кислотний залишок

 


Метал        

O2-

ОН-

NO3 -

PO3  -

Аl3+

 

 

 

 

К+

 

 

 

 

Са2+

 

 

 

 

3. Конкурс «Не помились».

У кожному рядку знайдіть формулу речовини, яка належить не до того класу речовин.

І команда 

NaC1

MgС12

МgO

СаSO4

Н2S04

H3PO4

Са(0Н)2

Н2S04

СO2

СO

СаО

РН3

NaOН

KOН

Zn(ОН)2

ZnO

ІІ команда 

Na2O

СаО

А12O3

CH4

Сu(ОН)2

СuОН

LіОН

МgO

СаСІ2

ZnS

SO3

KNO3

НВг

НІ

HNO3

N2O5

  1. Конкурс «Хімічна піраміда Хеопса»

Скласти можливі формули речовин, використовуючи складові.

І команда

                        Са

                              Сu      О       S

                      Na2      І2      Zn       O2      Аl2

           SO4       К      Сl2    (OН)2     СO3    Аu     Н2

 

ІІ команда

Na

 СІ      О       І

Сu       Na2       S       SO4     Мg

             (ОН)2     Zn        NO3     ОН       О2       СО3       Н

5. Конкурс «Хімічна естафета»

У конкурсі беруть участь по вісім учнів від кожної команди. Члени ко­манди стають у чергу один за одним, їм роздається завдання і пропонуєть­ся записати на дошці формули речо­вин за назвами. За кожну правильну відповідь — 1 бал.                               

І команда

  1. Натрій гідроксид
  2. Цинк оксид
  3. Купрум(ІІ) хлорид
  4. Сульфатна кислота
  5. Кальцій гідроксид
  6. Магній нітрат
  7. Алюміній оксид
  8. Ортофосфатна кислота                              

ІІ команда

  1. Магній гідроксид
  2. Калій сульфат
  3. Бромідна кислота
  4. Натрій оксид
  5. Сульфітна кислота
  6. Купрум(ІІ) карбонат
  7. Калій гідроксид
  8. Фосфор(V) оксид

    Конкурс «Чи вмієш
    ти розв’язувати задачі?»

Кожній парі роздається аркуш із за­дачами з попередньої теми «Кіль­кість речовин. Обчислення за хіміч­ними формулами». Учитель надає журі бланк із відповідями. За кож­ну правильно розв'язану задачу — 5 балів.

  1. Обчисліть та вкажіть число ато­мів Гідрогену в одній молекулі ні­тратної кислоти кількістю речо­вини 0,5 моль.
  2. У ложці міститься приблизно З моль молекул води. Визначити число молекул води в ложці.
  3. Скільки атомів міститься в по­рції кальцію кількістю речовини 8 моль.
  4. Скільки атомів і молекул міс­титься в хлорі кількістю речови­ни 0,8 моль.
  5. Обчисліть кількість речовини на­трій хлориду масою 29 г.
  6. Яку масу має магній кількістю ре­човини 5 моль?
  7. Скільки молекул кисню міститься в посудині об'ємом 5 л?
  8. Обчисліть об'єм 3 моль хлору.

III.    Підбиття підсумків уроку

Журі підбиває підсумки й оголошує результати.

IV. Домашнє завдання