У День вишиванки, 21 травня 2020 року, учителі української філології регіону об’єднались задля нового етапу в професійному розвитку. Надзвичайно актуальним стало проведення в Луганському ОІППО обласного семінару-тренінгу, присвяченого перевірці завдань зовнішнього незалежного оцінювання, оскільки саме цими днями МОН України нарешті оприлюднило дати проведення ЗНО – 2020.

У заході взяли участь освітяни із мм. Сєвєродонецька, Лисичанська, Рубіжного, Кремінної, Золотого, Щастя; смт Врубівки, смт Тошківки, с. Білогорівки Попаснянського району; с. Нещеретового Білокуракинського району, Міловського району, смт Новоайдару, Старобільського району, Чмирівської ОТГ.

Семінар провела Ольга Савенкова, методист кафедри соціально-гуманітарних дисциплін та методики їх викладання Луганського ОІППО, старший екзаменатор Луганської області з перевірки зовнішнього незалежного оцінювання з української мови та літератури.

Результатом виконання тестового завдання з розгорнутою відповіддю є створення власного висловлення (письмової роботи) з викладом свого ставлення до наведеного твердження чи окресленої проблеми.

Власне висловлення – це специфічний текст, у якому учасник тестування обстоює та доводить свою позицію у форматі, запропонованому в тестовому зошиті.

Такий текст як результат творчості тестованого цілком відбиває його думки й переконання, свідчить про певні смаки та вподобання, демонструє мовленнєву вправність і рівень культури. Водночас це виконання тестового завдання, яке має відповідати запропонованій структурі.

Найголовнішою метою перевірки власних висловлень є об’єктивність оцінювання. Саме тому опрацьовані на семінарі методичні рекомендації, що відповідають чинним положенням перевірки ЗНО, переважно стосуються оцінювання змісту роботи (тези, аргументів, прикладів, висновку, логічності й послідовності).

Не менш важливим складником є правильне оцінювання екзаменаторами мовного оформлення. З року в рік у вчителів виникають питання щодо класифікації помилок (лексичні, граматичні, стилістичні). Першорядними для філологів є вміння помітити помилку, правильно її визначити, а головне – не виправити правильне написання на неправильне.

Знаючи всі нюанси перевірки відкритого завдання, учитель зможе правильно спрямувати процес підготовки своїх учнів до успішного виконання тесту зовнішнього незалежного оцінювання (бланк «Б»).

До ЗНО з української мови та літератури цього року лишилось трохи більше місяця. Можна з упевненістю констатувати, що луганські вчителі готові об’єктивно оцінювати роботи випускників, щиро бажаючи всім здобувачам освіти (скоро вже студентам, курсантам) щасливого майбуття.